Nu erbjuds tillfälle att förvärva fritidshus i skid- och naturparadiset Mattila!
I detta längdskidsåkningsparadis som är Mattila finns nu denna fina stuga i fint skick byggd 2014 till salu.
Stugan har en boarea om ca 60 kvm och är inredd likt en riktig fjällstuga med genomgående klädsel i träpanel, bastu och braskamin.
På kvällen efter en dag ute i spåren kan du komma in och njuta av bastun eller tända braskaminen och värma dig framför den.
De 60 kvm fördelas över 2 st sovrum, loft, kök och vardagsrum samt duschrum med bastu.
Stor skyddad altan som löper längs med huset. Här kan du njuta av solen stor del av dagen och ta del av naturen alla årstider fri från ljud och ljus som stör.
Eget förråd - perfekt för att ställa undan skidorna! Fiber.
Mattila 68 har ett högt, fritt och trevligt läge på en egen avsats. Här har du fin utsikt över dalgången och Svarttjärnen samt solljus dagen lång.
I och med att huset ligger på en egen avsatt har du här ett mer privat läge mot de andra stugorna och även egen parkeringsyta.
Mattila är ett riktigt friluftslivsparadis med en enastående natur såväl sommar som vinter.
Vintertid så är det längdskidåkning som gäller i de milslånga skidspåren som du når en kort promenad från huset - (du kan sätta på dig skidorna och åka den mesta biten).
Sommartid så finns det vandringsleder i mängder, samt möjlighet till bär- och svamplock med mera.
Mattila består av två områden Mattila by och Mattilamäki. Totalt finns ca 40 stugor i området. Mattila fritid, Mattila natur och kulturförening och Mattila IK är alla aktiva vitala krafter i området som tillsammans ger förutsättningar till upplevelser så som natur, kultur och motion året runt. I området finns mer än 7 mil toppreparerade längdskidspår stora delar av vinterhalvåret, och flera vandringsleder varav ett par har Värmlandsleds standard. Området ligger mitt på Finnskogen och erbjuder otaliga kulturella platser och upplevelser. Många av dessa kan man ta del av i appen "Vägvisare Mattila". Här finns ett stort engagemang och det arrangeras aktivt evenemang för att främja bevarandet av den kulturella finnskogen.
Fastigheten går att nyttja året runt och vill man inte bruka den helt för sig själv så finns möjligheten att hyra ut den för lite extra intäkter.
Uthyrning sker smidigt och enkelt via Mattila Fritid.
Läs gärna mer om Mattila och området på deras hemsida: www.mattila.se
I Mattila kommer kropp och själ lätt till ro!
Välkommen med din intresse- och visningsanmälan redan idag.
(För mer information, kontakta fastighetsmäklaren).